Obchodování (Trading) s ropou

Kurzy Ropy WTI k Dolaru

Aktuální Vývoj Ceny Ropy – Aktuální graf ropy  – Ropa WTI

Faktory, které mohou ovlivnit cenu ropy

Ropa seobchoduje zejména z důvodu zajištění ceny a nebo z důvodu spekulace. Po roce 2000 však rostoucí ceny ropy a relativně nižší výnosy z hlavních akciových trhů, zejména ve Spojených státech, pomohly vytvořit novou vlnu obchodníků, kteří se specializují pouze na ropu a ropné prodkuty.

Posledních 50. let se cena ropy účtuje v amerických dolarech. S kolísáním hodnoty amerického dolaru a díky konkurenci, kterou přináší nové měny jako euro, se do budoucna zvažuje účtování cen ropy v jiných měnách, což by mohlo mít nepříznivý vliv na cenu ropy v krátkodobém horizontu.

V roce 1956, geofyzik M. Hubbert přišel z předpovědí, že ropa by měla dosáhnout bodu zlomu úrovně produkce někdy kolem roku 1970, od té doby se tento bod zlomu neustále odsouvá, je tedy otázkou, kdy se tak stane.

V dnešní době se do popředí dostávají alternativní metody těžby rop, například z břidlice, nebo z dehtových písků a ukazuje se že jsou to docela životaschopné metody těžby rop. Vzhledem k tomu, že cena technologií pro těžbu začíná klesat, začíná být těžba tímto způsobem rentabilní. Všechny tyto alternativy mají možnost narušit další vyvoje cen ropy.

Na začátku tisíciletí se objevil pojem Globální oteplování, které je považováno jako důsledek použití ropných produktu. To vedlo k agresivnímu vývoji „zelených“ zdrojů energie, jako jsou auta na elektrický pohon, palivové články, zemní plyn a další. Protože se tyto technologie staly na trhu běžnějšími, mají schopnost snižovat poptávku po ropě.

Proč obchodovat s ropou?

Co je to ropa, asi nemusíme vysvětlovat. Ropa dnes patří k nejdůležitějším surovinám na naší planetě, je velmi složité ji dokonale nahradit a tak již její cena dlouhodobě roste. Nicméně cena ropy neroste pouze z důvodu její vzácnosti, nýbrž i díky početným konfliktům jak v Africe tak na blízkém východě.

Ropa je jednou z nejoblíbenějších komodit pro denní obchodovaní (Daytrading). Jelikož trh s ropou obvykle reaguje velmi volatilně na jakékoliv zprávy z trhů, jak negativní tak pozitivní. Denní obchodníci taktéž využívají úrovně podpory a rezistence, které jsou na grafu ropy poměrně dobře čitelné. Na denní bázi tak existuje dostatek příležitostí, ke vstoupení do pozice, jelikož trh s ropou je velmi aktivní a obchoduje se s vysokými objemy. Pokud se vám aktiva nechtějí držet dlouhodobě, může být pro Vás ropa tou správnou volbou.

Investiční příležitosti

Jednou z hlavních výhod obchodování s ropou je možnost vydělávat na poklesu kurzu stejně jednoduše jako na jeho vzestupu. Obchodník, který očekává nebo si myslí, že v brzké době poklesne cena ropy, může pomocí aplikace od plus500.cz spekulovat na tento pokles a samozřejmě z případného poklesu i profitovat. Investor pak inkasuje zisk ve výši rozdílu mezi prodejním a nákupním kurzem.Jednou z hlavních výhod obchodování s ropou je možnost vydělávat na poklesu kurzu stejně jednoduše jako na jeho vzestupu.

Finanční páka

Pákový efekt je pro obchodování s komoditami charakteristický. Použití finanční páky umožňuje investorovi držet pozici několikanásobně větší, než je jeho kapitál. Díky Pákovému efektu pak vede každá změna kurzu k většímu procentnímu zhodnocení (násobky páky) ale naopak i znehodnocení investovaných prostředků (záloze). Finační páka tak umožňuje dosahovat i s malým kapitálem vyšších zisků a současně využívat menších pohybů kurzu. Nicméně jejím použitím se zvyšuje i riziko ztráty, pokud obchod nedopadne podle vašich představ.

Obrovská likvidita

Ropa patří mezi nejvíce obchodované komoditní kontrakty. Při dením objemu přesahujícím půl milionu zobchodovaných kontraktů americké lehké ropy (Light Sweet Crude Oil) je vysoká likvidita zarušena. Investoři tak díky tomu mohou kdykoliv prodat nebo nakoupit pozici za předem danou cenu. Obrovská likvidita také zaručuje nízké spready, které snižují náklady spojené s obchodováním.

Elektronické obchodování

V současné době je už většina obchodů realizována elektronicky. Elektronické zadávání pokynů a jejich realizace (on-line obchodování) je výrazným krokem vpřed a to i z pohledu drobných investorů, kterým umožňuje rychle a pohodlně reagovat na nejnovější vývoj na světových trzích a to téměř 24 hodin denně!V současné době je už většina obchodů realizována elektronicky a původní parketové obchodování je na ústupu.